Vizioni

 

Tė gjithė ne jetojmė prej vitesh jashtė vendit tonė, madje shumė prej nesh janė shkolluar dhe kanė marrė kulturė tė huaj. Fėmijėt tanė do tė jenė fare pak tė lidhur me vendlindjen dhe lidhjet do tė zbehen derisa brezat e ardhshėm do tė integrohen nė njė nėnshtetėsi tė huaj. Shqipėria kurrė nuk u shua, por atė qė nuk e bėnė shekujt mund ta bėjė gjendja e keqe ekonomike e cila na ka detyruar tė lėmė vendin tonė nė kėrkim tė njė jetese mė tė mirė. Mund tė jemi tė varfėr, por duhet tė jemi krenarė pėr historinė dhe kulturėn e popullit tonė e cila mund tė barazohet me atė tė civilizimeve mė tė ndritura qė ka patur historia mijėvjeēare e botės . Detyra e jonė ėshtė t'a ruajmė e t'a njohim trashėgiminė e pasur qė na kanė lėnė stėrgjyshėt tanė. Teknologjia na jep mundėsinė qė tė hyjmė nėpėrmjet internetit nė ēdo familje shqiptare. Ta shfrytėzojmė pra kėtė mundėsi qė tė mbajmė gjallė shkėndijat e shpirtit tė shqiptarit. Po krijohet nė internet njė SHQIPĖRI virtuale e cila do ti japė mundėsi ēdo shqiptari qė t'i kalojė orėt e tij tė mallit nė njė ambjent krejtėsisht shqiptar. Po ndėrtohet njė SHQIPĖRI virtuale dhe projekti ynė ėshtė njė ndėr gurėt e themelit tė saj.

 


 Kush Jemi

Ne jemi njė grup webmasterash dhe studentėsh me eksperiencė disavjeēare nė internet. I bashkuam risursat nė njė faqe tė vetme sepse nė kėtė mėnyrė informacioni do tė ishte mė i plotė dhe mė i detajuar. Secili prej nesh ka dhėnė kontributin e tij nė shkallė dhe nivele tė ndryshme me qėllimin e vetėm pėr tė pasuruar sa mė shumė paraqitjen e Shqipėrisė nė internet.

Materialet e publikuara nė kėtė faqe janė pėrpunuar dhe redaktuar me pėrgjegjėsi deri nė detaje, mjafton tė pėrmendim pėrdorimin e shkronjave /ė/ dhe /ē/ tė cilat edhe nė faqet mė tė mirfillta tė internetit shqiptar zėvendėsohen padrejtėsisht me /e/ dhe /c/.

 

 Financimi

Shpenzimet e kėsaj faqeje interneti janė mbuluar nga vetė nismėtarėt e projektit. E vetmja thirje qė ne u bėjmė vizitorėve dhe anėtarėve tė faqes ėshtė tė japin kontributin e tyre nė shtimin dhe pasurimin e materialeve qė aktualisht disponojmė duke ia rritur edhe mė shumė vlerat faqes. Ēdo ndihmė e juaja ėshtė e mirėpritur...

 

 Arritjet

Albanian Network Group ka lidhur kontrata ekluziviteti me figurat mė tė shquara tė artit dhe kulturės shqiptare. Shtėpitė Botuese dhe Shtėpitė Diskografike mė tė njohura nė Shqipėri kanė zgjedhur grupin tonė pėr prezantimin apo tregtimin e veprave tė tyre nė internet. Pėrveē editorėve edhe individė tė veēantė si kėngėtarėt e suksesshėm: Redon Makashi, Mira Konēi, Pirro Ēako, Elton Deda, Lirio Nushi; kompozitori dhe orkestruesi mė i njohur shqiptar, organizuesi i festivaleve dhe i koncerteve mė tė njohur nė Shqipėri z. Shpėtim Saraēi; Sopranoja mė e njohur shqiptare, zotėruesja e skenave operistike shqiptare pėr gati gjysėm shekulli zj. Edith Mihali, na kanė besuar ndėrtimin, mirėmbajtjen dhe organizimin e faqeve tė tyre zyrtare tė internetit.

 

Grupi ynė ėshtė hallka qė lidh shqiptarėt kudo nė botė me personalitetet mė tė shquara tė artit dhe kulturės sė vendit tė tyre.

 

 

 

 

Albanian Network Group -