Provat e kėrkuara

  

Prova pėr pranimin nėpėr degė, provat e konstatimit orientues, tė aftėsive, tė njohjes sė gjuhės italiane.

 

 

Prova e njohurisė sė gjuhės italiane:

Prova ėshtė e detyrueshme vetėm pėr kandidatėt jo komunitarė qė nuk kanė vendbanim nė Itali (me perjashtim tė disa rasteve tė veēanta) dhe do tė bėhet nė datėn 4 shtator nė vendin dhe orėn e caktuar, pėr kurset e ndryshme Universitare tė zgjedhura, nga Zyra Titoli Esteri duke filluar nga 31 korrik 2003 me lajmėrim direkt nė Pėrfaqėsine Diplomatike italiane dhe publikimin nė listėn  e Univesitetit.

Pėr tė marrė pjesė nė provė kandidati duhet tė prezantohet me pasaportė tė vlefshme, vizė dhe, nė rast se e ka, permesso di soggiorno, nė datėn 4 shtator nė vendin dhe orėn e caktuar. Kandidatėt qė nuk kalojnė provėn e njohjes sė gjuhės italiane nuk mund tė pranohen nė provat e mėtejshme te konkursit.


Qytetarėt komunitarė dhe jo komunitarė qė jetojnė rregullisht nė Itali nuk kanė nevojė tė japin provėn e njohjes sė gjuhės (Delibera del Senato Accademico del n. 283 del 22/05/2001).

 

Provat e mėtejshme:


Kandidatėt, sipas Kursit  tė zgjedhur, mund tė thirren pėr tė kryer nė alternativė:

 

Njė provė tė pranimit: tė gjith kandidatėt qė kėrkojnė regjistrimin nė njė Kurs Studimi me numėr te programuar duhet tė bėjnė me detyrim provėn, qė ėshtė me pėrmbajtje tė njėjtė si pėr qytetarėt komunitarė edhe pėr ata jo komunitarė pa vendbanim nė Itali. Qytetarėt komunitarė dhe jo komunitarėt me vendbanim nė Itali do tė konkurrojnė pėr vendet e parashikuara pėr qytetarėt italianė, ata jo komunitarė pa vendbanim nė Itali do konkurojnė pėr vendet e rezervuara pėr kontigjentin e studentėve tė huaj (me pėrjashtim tė rasteve tė veēanta qė do tė njoftohen nga Ufficio Titoli Esteri pas vlerėsimit tė dokumentacionit). Pėr informazione tė hollėsishme mbi provėn e pranimit (pėrmbajtja, mėnyrat e hyrjes) ėshtė e nevojshme tė konsultohet Avviso per l’ammissione ( Njoftimi pėr pranimin). Ju kujtojmė se pėr tė marrė pjesė nė provė ėshtė i domosdoshėm tė jetė berė  pagimi i kontributit tė parashikuar pėr pararegjistrimin (Euro 26) dhe duhet tėrhequr ricevuta e pararegjistrimit nė Ufficio Titoli Esteri nė Via Venezia 13. Nė tė janė tė shėnuara njoftimet nė lidhje me datėn, orėn dhe vendin e parashikuar pėr provėn. Kandidatėt janė tė lutur tė tėrheqin ricevutėn e pararegjistrimit nė kohė. Pėr tė marrė pjesė nė provė tė gjithė kandidatėt duhet tė paraqesin ricevutėn dhe njė dokument tė vlefshėm identiteti; kandidatėt jo komunitarė pa vendbanim nė Itali duhet tė paraqesin pasaportėn e vlefshme, vizėn dhe, nėse e kanė, permesso di soggiorno.

 

Prova e detyrueshme e vlerėsimit: ėshtė e parashikuar vetėm pėr disa Kurse Studimi dhe bėhet pėr tė provuar njohuritė dhe mangėsitė e pėrgatitjes sė studentit. Pėr informazione tė hollėsishme mbi provėn ėshtė gjithmonė e nevojshme tė konsultohet Avviso per l’ammissione ( Nonftimi pėr pranimin).  Ju kujtojmė se pėr tė marrė pjesė nė provė ėshtė i domosdoshėm tė jetė berė  pagimi i kontributit tė parashikuar pėr pararegjistrimin (Euro 26) dhe duhet terhequr ricevuta e pararegjistrimit nė Ufficio Titoli Esteri nė Via Venezia 13. Kandidatėt janė tė lutur tė tėrheqin ricevutėn e pararegjistrimit nė kohė.

 

 

 

 

Vlerėsimi i titujve tė prezantuar nga kandidatėt i kryer nga stafi i Ufficio Titoli Esteri bėhet edhe me qėllim tė caktimit tė provave qė candidati duhet tė kryejė.

Pėr kandidatėt qė dėrgojnė dokumentat nėpėrmjet Pėrfaqėsive italiane, Ufficio Titoli Esteri ja njofton direkt Pėrfaqėsisė provat qė candidati duhet tė kryejė (cilat prova, vendin, treguesin e pėrmbajtjes nėse vjen i ofruar nga Fakulteti) brenda datės 31 korrik.

Kandidatėt qė do prezantojnė dokumentet direkt nė Universitet (prezantimi direkt nuk ėshtė i lejuar pėr qytetarėt jo komunitarė pa vendbanim nė Itali) do tė informohen pėr provat qė duhet tė japin nė momentin e paraqitjes sė kėrkesės.

 

Tė gjithė fituesit jan tė lutur tė shkruhen nė Fakultet sa mė parė tė jet e mundėshme (dhe sidoqoftė nė rispektimin e skadencave tė parashikuara).

Ju kujtojmė qė tė regjistruarit mund tė kontaktojnė Tutorin e tyre dhe tė informohen mbi takimet e para tė oranizuara nga Fakulteti qė jan tė dobishme pėr tu orientuar.

 

Tė pėrshtatshėm: kėrkesa pėr kurs tjeter.

Kandidatėt qė, edhe nėse kanė dalė tė pėrshtatshėm, nuk janė klasifikuar nė mėnyrė tė dobishme nė listė sipas vendeve tė caktuara pėr studentėt e huaj, mund tė kėrkojnė qė tė pranohen nė Kurs tjetėr duke paraqitur kėrkesėn e duhur nė Ufficio Titoli Esteri.

Preēizohet qė Universitetet do tė publikojnė brenda 14 tetorit vendet e mbetura pėr Kurset e ndryshme tė Studimit.

Kėrkesa (njė e vetme dhe me njė zgjedhje tė vetme) duhet tė prazantohet nė alternativė pėr:

Associazione Della Comunitą Albanese di Padova e Provincia

C/O Parrocchia Della Nativitą                                        

Via Bronzetti, 10

35138 Padova

email: associaz.albanese@libero.it