Faqja Kryesore  >> Libri i Përshtypjeve
Shkruaj njė mesazh
Faqja 44/100
(mesazhet 841 - 855 nga 1500)
Faqja Faqja e Parė Faqja e Kaluar [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] (44) [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] Faqja Tjetėr Faqja e Fundit
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 01/07/2007 01:39:41
......dhe persa i perket kredive bankare te buta ,nuk te jep kush,se ti e di sistemi bankar ne Shqiperi esht i zoteruar mbi 70% nga greku,keshtu qe atyre nuk u behet shume vone.Kjo pra esht pak a shume arsyeja kryesore qe e rriti ne maximum varferin ne Shqiperi--dmth PRIVATIZIMI I SHPEJT DHE PAKRITER,se po ta krahasosh me vendet elindjes qe kane hyre ne evrope si psh Cekia :s'ka privatizuar as 30 % te ekonomis se saj,dhe ne pergjithesi edhe vendet e Evropes perendimore me perjashtime te rralla kane nje ekonomi te sistemit socialist ku mbizoterojn dhe ecin "krah per krah"(sic tha TONY BLAIR)ekonomia shtetrore dhe ajo private ,ndersa keta tanet ua kaluan te gjitheve e ben me goditje te perqendruar sic thosh dulla qemoti,dhe harruan se ato pasoja bijen mbi ne njerezit e thjeshte dhe varferia e madhe te con drejt krimit prostitucionit ,te rrezon vlerat morale ,etj,Dhe sa per ate ndihmen e grekut ti Geri e ke gabim....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 01/07/2007 01:29:03
duke qene popullsi e re kjo jep ritje te shpejte te krahut te punes por vende te reja pune ku do i gjesh,se ajo teoria qe do vijne dhe do investojn nga jashte ne shqiperi esht qesharake ,pasi shqiperia esht treg shum i vogel ,nuk esht kina qe ka jovetem fuqi puntore te madhe por edhe treg te madh,so ti duhet te fillosh prodhimin vet ne vend ,por me se ta fillosh,.ketu del nje reaxion zinxhir i problemeve qe FILLON ME mjetet monetare per te financuar biznesin evogel ,por ku do i gjesh ketomjete monetare.Ose do shfrytezosh resurset e tua ti kthesh ne mjete monetare dhe ti perdoresh me zgjuaresi per biznesin e vogel(sepse biznesi i vogel i jep frymarje te gjere mireqenjes tek shtresat e varfera te shoqeris qe jane shumica);ose do maresh kredi te buta nga bankat.Tani ti resurset e tua me te fuqishme dhe qe gjeneronin mjete monetare dmth BLUE CHIP COMPANY ishte vetem TELEFONIA CELULARE --Ate e shkaterroi Nano,se ai pothuajse ja fali grekut;dhe shqiperia s'ka tjeter pasuri ,.....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 01/07/2007 01:19:00
o Geri,ketu nuk esht puna pse zihen apo nuk zihen parlamentaret shqiptare ,debati ne parlament qe nganjehere harrin ne kufijt e zenijes esht normale edhe ne demokracite e konsoliduara e jo me tek ne,kjo s'ka lidhje fare me varferine tone ne Shqiperi.Une ta thash ty pak ashume ,por po ta perseris prap.Varferia jone ka lidhje me REFORMEN EKONOMIKE qe u krye ne shqiperi qe nga 1992 e deri tani vone.PSE?? Kjo reforme ekonomike me kete privatizim te shpejte dhe pa asnje kriter e uli edhe me shume nivelin e varferise ne Shqiperi,sepse mbylli me qindra fabrika rentabel ku ishin punesuar me mijra,dhe me e keqja ky lloj privatizimi ishte pa kriter fare dhe ne tani do vazhdojm ti ndjejme edhe per shume kohe pasojat e ketij privatizimi kriminal qe ne vend ta conte Shqiperine drejt kapitalizmit e coi drejt feudalizmit,sepse riti ne maximum varferine pasi ne tani si pasoj e kesaj reforme ekonomike jemi1/3 e popullsise jasht vendit,por ne jemi nje popullsi shume e re ne moshe ,reth 23-27 vjec...
Fillimi i faqes 
Dėrguesi geri
mi.usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 01/07/2007 00:37:58
z.SALLAK TI THUA nje fjale te urte qe uji qe ri nuk pijet;pyet shqiptaret njehere qe rijne me ore te tera neper dyert e AMBASADAVE piet apo spiet.
Fillimi i faqes 
Dėrguesi geri
mi.usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 01/07/2007 00:15:35
TI RAJMOND KUR flet per nivelin e sh.ne amerike duhet te kesh kujdes sepse jo te gji the skane asnji "fie tru ne krie."(APO JO Z.SALLAK.
Fillimi i faqes 
Dėrguesi GERI
MI.USA.

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 30/06/2007 23:38:42
z.SALLAK sa per ate qe ti thua se greqia nuk ndihmon veriun e shqiprise por vetem jugun une desha te beja nje pytje;(KUR TE HA VESHI I DJATHTE ME CA DORE E KRUAN,zotrote me te m...jane me qindra emijra emgriantet nga veriu i shqiprise qe jetojne ne greqi dhe shume prej tyre jane talente ne ndertim;TI per grekun qe po ndihmon jugun spo le llaf pa thene pale sikur greku te ndihmonte dhe veriun njesoj kushedi se cdo te thoshe ZOTROTE.TE fala geri.
Fillimi i faqes 
Dėrguesi geri
mi.usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 30/06/2007 23:13:34
...vijon ,dhe jo si shteti shqiptar qe hane kokat ne parlament dhe ngjallin pasiguri,dhe qytetaret shqiptar marin valixhet dhe ikin ku te munden,ose zhgeryhen neper muret e ambasadave me ore te tera vetem qe te largohen nga paradoksi shqiptar,ndersa shteti meret me spektakle femrash,me festivale kengesh te vjedhura turke dhe greke por me tekste shqip,dhe keshtu shtohet dita dites deshira e shqiptareve per te ik largatij vendi ku cdo gje shqip. po zhduket si puna e asaj kambanes me te vjeter ne ballkan qe u vodh ne shkoder para p.ditesh ecila i rezistoi diktatures kom.por jo forces se hajdutave ordinere te cilet m.s.guri e shiten ne M.ezi ashtu sic bene me shinat e trenit PER SKRAP;(JAM SHUME I SIGURTE SE TI Z.SALLAK DO TE THUSH;EDHE KETE E KA BERE FATOSI ME JANULLATIN APO SHOVINISTET SERBE
Fillimi i faqes 
Dėrguesi geri nga tirana
MI.USA

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 30/06/2007 22:32:13
O SALLAK,ti thua se greket i ndimojne shqiptaret per te aritur qell. e tyre shoviniste;une desha te thosha se;KETE GJE TI DUHET TIA THUASH ATYRE 700.000 EMIGRANTEVE QE JETOJNE ATJE DHE NUK BESOJ SE E DI NJERI ME MIRE SE ATA, QE DHE KUR VIJNE NE SHQIPERI ME PUSHIME per dy jave nuk qendrojne me shume se pese dite sepse tmerrohen nga realiteti dhe nga mediokriteti shqiptar.dhe n.q.se greket i ndihmojne shqiptaret per te realizu prapaskenat e tyre,une desha te thoja nje shprehje qe perdor shqiperia e mesme;KALI I MIRE SHTON TAGJINE E VET.vijon......
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 22:25:56
...ka rendesi te diskutohen keto gjera aq me teper qe tani ne kemi edhe librin e ARISTIDH KOLES ne lidhje me ngjashmerine e greqishtes homerike me shqipen ka nje lidhje direkte pothuaj,ndersa kjo dhimotika e grekeve te sotem esht nje mish mash qe shume mire mund te quhet sallat dhe meqenese ata e quajne greqishten klasike si gjuhe te tyre ajo s'ka lidhje fare me homeriken.Per nje gje mu be qejfi ne kete studim qe kane futur fjalen ASPETOS,por ata s'e kane shpjeguar kush eka perdorur kete emer qe ne shqip do te thote i SHPEJTE,une po u them si kuriozitet se ky esht emri origjinal i AKILIT,qe sic thosh Herodoti ,me kete emer i" flisnin vendasit"--por kjo esht pik kyce ne ILIADE,se emri qe te flasin vendasit esht emri yt i vertet,dhe AKILI esht heroi kryesor i ILIADES,dhe ketu do qendruar me force nga studiusit tane,se aty tregon se renjet tona te lashta jane te faktuara me nje nga personalitet me te bujshem te historise.Tani po embyll,se do laj rrobat.Ju uroj nje great weekend
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 22:11:17
.....tjeter doja te diskutoja edhe per shume fjale shqipe qe jane ne greqishten e sotme ,moderne qe quhet "dhimotika".aty ka shume fjale shqipe por qe jane bere greke se ata i shtojne sufixin -S,dhe kjo ka shume rendesi sepse ato jane fjalet tona te marra nga greket pasi kjo gjuha e tyre --dhimotika - ka vetem 1000 vjet qe esht krijuar me dhe esht nje perzjerje e shumices se fjaleve shqipe me fjalet turke dhe te gjitha ketyre fjaleve ata i kane bere greke duke ju shtuar nje sufix -s ne fund te fjales,dhe meqenese ketu kemi edhe vajza per ti respektuar ato qe i kemi si LULET E KOMBIT TONE,une po shqyrtoj fjalen LULE;--Ne i themi LULE-,greket i thone -LULUDHIs-,por renja e fjales eshte lule,dhe jo shtesa e tyre -UDHI ,ajo esht bishti i fjales ,dhe si kjo fjale mund te jap shume,por une doja te flisja me keta qe e kane hartuar kete material per gjuhen,qe jane specialiste (te me falni,nuk dua te fyej asnje) sepse keta japin cfar ne kemi marre dhe nuk japin edhe cfare na kane marre....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 21:59:26
Doja te dija nese mund te diskutoj me keta zoterinjte qe kane bere kete studimin per gjuhen shqipe.aty ata kane emrat:A.N.G. dhe Denis Zavalani.----doja te diskutoja me ta ne lidhje me perfundimin e tyre qe "shqipja s'ka lidhje birerie me asnje gjuhe tjeter"nese ata marrin pjese ne kete site do doja te diskutonim persa i perket lidhjeve te gjuhes shqipe me latinishten ,greqishten homerike si dhe nje lidhje teper interesante midis shqipes dhe KELTISHTES,per kete lidhje te fundit ka folur edhe matematicieni dhe filozofi gjerman GOTTFRIED LEIBNIZ(1646-1716).dhe ne 1 fjalor etimologjik te anglishtes se lashte kam gjetur disa fjale qe kane ngjashmeri me shqipen (shqipen e veriut) ne ate fjalor keto fjale anglishte trajtoheshin se e kane origjinen te lashte por qe nuk i dihet origjina sipas autorit te atij libri,aty kam gjetur dhe nje konkluzion te linguisteve amerikane se gjuha rumune esht e ngjashme me gjuhen shqipe dhe ka vetem nje ngjyrim latin,por kjo esht ne favor te shqipes...
Fillimi i faqes 
Dėrguesi "Sallaku"
N Jersy

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; FunWebProducts; ZangoToolbar 4.8.3)
 30/06/2007 19:58:45
-Jo se nuk me vajti mendja "Rajmondi",
po nese e ka ne ate drejtim ate pyetjen, mendoj se nuk ja vlen ti spjegosh atij se kush eshte Fishta, se perse e tha ate shprehje qe me vone u be "mahana" e "zhdukjes" se tij nga letrat shqipe, dhe veprimit me makaber qe i behet te vdekurit hedhja e eshtrave ne Drin!
-Arsyja e censures kunder tij eshte vetem se ishte nje nga njerzit me antisllav!"Vellezrit" komunist jugosllav e vune denimin e Fishtes si nje nga kushtet per "miqsin" e ardhshme midis dy shteteve....!
-Nuk bera bilanc per te peshuar vlerat e asnje figure po me qe re fjala per ate citova nje thenje te Konices....
-Edhe une mendoj se te gjithe duhet te mendojme per ceshtjen kombetare dhe te japim kontibutin tone ne ato drejtime qe na takon dhe kemi mundesi .
"Uji qe rri nuk pihet" thote nje fjal e urte!
Pershendetje miqve ne pergjithesi qe shkruajn ketu, dhe nje te vecante per ty "Ilda" qe je shume vajze e rrgullt dhe e edukuar!
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 18:44:41
Best -- pse perdor fjale te ndyra ti ketu ,a?Kush i ka share kuksianet qe thua ti.Asnje s'i ka share,ne ketu jemi nje popull si ne jug dhe ne veri,ndaj ti ben mire ta qepesh ate goje te ndyre,ok? se ketu ka dhe vajza dhe ne nuk jemi nje popull langaraq qe lejon te fliten fjale te pista ne sy te femrave,ok ore,mos u hiq si trim ,degjove ca po te them ,Une personalisht kam shoke te ngushte nga veriu dhe pikerisht nga kukesi,biles edhe tani ketu punoj me nje shok nga nje fshat i kukesit ,ndaj ose fol dicka brenda regullave te etikes ose mos fol fare .Ca eshte ky muhabet qe perdor ato fjale ti .Ketu ne jemi ne nje bisede midis vellezerish dhe nga qe jemi larg shqiperis dhe kosoves kemi akoma me mall dhe dashuri per cdo gje shqiptare,por jo per fjale si te tuat ti perdoresh ketu,ok?
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 18:32:10
...Dhe dicka tjeter kisha ,sallaku ,meqenese ti je ketu ne usa ,le ta perdorim kete website per te ritur bashkepunimin,miqesine ,shoqerine me vellezerit tane nga kosova ,te krijohen tryeza te perbashketa bisedimi qe te risim frymen e miqesise me njeri tjetrin si dhe te diskutojm per problemet e perbashketa qe kemi ,te diskutojme si NJE TRUP I VETEM ,se tani ne jemi nje shtet dhe duhet te interesohemi njelloj si per problemt ne kosove dhe ne shqiperi,.dhe jo te diskutojm kush esht me i zoti e kush jo.ok?.Ti thua qe ketu ne USA ka shqiptare inteligjent ,shume mire po qe se ti i njeh nga ata thuaju te organizojm nje takim ne NY ,ku te kete shqiptare nga te gjitha trevat dhe te diskutojm per problemet ekonomike dhe varferine ne kosove dhe shqiperi dhe te gjejme rruget SI TA ZBUSIM VARFERINE,ose si ti kundervihemi politikes greke ,qe perdor pensionet ne shqiperi per te rekrutuar njerez dhe c'eshte me e bukura ato leke grekut ja jep EVROPA qe tua jap vendeve te ballkanit si ndihme,...
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 18:18:33
.....me kete varg esht abuzuar ne kohen e dulles por tani gjerat jane sqaruar ,natyrisht per ata qe lexojne dhe jo per ata qe bejne sikur lexojne.Por sallaku ne s'kemi pse te merremi me fishten dhe figurat e tjerra te shquara te vendit tone kush esht me i madh dhe kush esht me i vogel biles nuk duhet te futemi ne ket polemike ,ne sipas mendimit tim duhet te merremi me ___1Menyren e qeverisjes ne shqiperi dhe kosove ----2-me grekun dhe me njerezit qe ka futur greqia ne shqiperi per te prishur vendin tone,,.Ne per keto gjera duhet te diskutojm dhe te mos rrijme indiferent,biles ti dergojm peticione qeverise se Berishes e ti kerkojm:pse ai esht kaq i bute dhe toleron greket qe perpiqen te greqizojnfshatrat e jugut te shqiperise,ketu ne duhet te bejme te pamunduren qe ti shporrim greket dhe ndikimin e tyre nga shqiperia ,sa me shpejt me mire,te kerkojm largimin e Janullatosit ,urgjentisht,te kerkojm qe bizneset SKLLAVERUSE GREKE te largohen nga shqiperia nje ore e me pare,pastaj te tjerat
Fillimi i faqes 
Faqja Faqja e Parė Faqja e Kaluar [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] (44) [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] Faqja Tjetėr Faqja e Fundit

PƋRSHTYPJET  ::  KUSH JEMI  ::  KONTAKTO  ::  FORUM  ::  CHAT

Albanian Network Group - 2003