Faqja Kryesore  >> Libri i Përshtypjeve
Shkruaj njė mesazh
Faqja 45/100
(mesazhet 826 - 840 nga 1500)
Faqja Faqja e Parė Faqja e Kaluar [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] (45) [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] Faqja Tjetėr Faqja e Fundit
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 18:04:00
Sallaku ,geri te pyet :ca thot fishta per shqiptaret ,dhe e ka fjalen per nje varg te fishtes ku fishta thot:--"Ta marr vesh bota mbare ;se gjergj fishta nuk asht ma shqiptare,"----Tani dua te sqaroj gerin se ky varg esht hequr nga konteksti i tij
dhe Geri nuk e ka lexuar Fishten fare se po ta kish lexuar nuk do e bente ate pyetje.O GERI,ate varg Fishta e ka thene por para atij vargu ai ka shpjeguar po me vargje ku thot se :meqense ai(FISHTA)esht i semure dhe nuk mund te veje ne lufte te luftoj per mbrojtjen e SHQIPERISE,dhe aty FISHTA U BEN THIRJE TE GJITHEV E TE SHKOJN TE LUFTOJN PER MBROJTJEN E VENDIT ,dhe FISHTA qe ka shendet te dobet nuk mund te veje te luftoj ndaj dhe thot qe "nuk jam shqiptar" e ka ne kuptim ALEGORIK ,d.m.th LOGJIKA e ketij vargu per ate kohe esht ketu:po je shqiptar duhet te luftosh te mbrosh shqiperin ,dhe n.q.s nuk vete te luftosh atehere ti s'je shqiptar ,pamvaresisht se ti mund te jesh edhe i semure;Me ket verg esht abuzuar ne kohen e komunizmit....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi Ilda
usa ct

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; YPC 3.2.0; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; InfoPath.1; .NET CLR 2.0.50727)
 30/06/2007 18:01:29
Pershendetje te gjith miqte te rinje dhe te vjter te keti site ! ne vecanti ju qe me shkriemt tuaja e mbani gjall kete faqe . Ju uroj gjith te mirat kudo qe ndodheni .

bye
Fillimi i faqes 
Dėrguesi BESI
ENGLAND

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Seekmo 10.0.275.0)
 30/06/2007 16:22:54
KUSH ESHT AI PIDH MOTRE QE I SHAN KUKSJANET, MOTERbirA JU QE NA THONI MALOK ,UN BES KUKSJANI VA PERPLASI KOKEN PERTOK. NE NA THRRASIN BABLOKA SE KUR FLASIM, DRIDHET TOKA,
Fillimi i faqes 
Dėrguesi "Sallaku"
New Jersy

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; FunWebProducts; ZangoToolbar 4.8.3)
 30/06/2007 16:17:17
Te vijme tek pyetja tjeter!
Nuk e kuptova se per c'fare me pyesnit?
E keni fjalen se c'thote Fishta per Shqiptaret, apo c'thote Europa per Shqiptaret!
Po jap dy mendime per te dy variantet!
Se pari Fishta eshte cilesuar si "Homeri" Shqiptar dhe ne nuk ja ulim dhe a's ngrem dot vlerat se nuk jemi kopetent!
Nese ka dikush alergji nga thenjet e tij, nga vlera, e tij nuk me vjen cudi se frymor ishin edhe ata qe i hodhen eshtrat e tij ne Drin dhe e ndaluan vepren e tij per 50 vjet!
Do te citoj te madhin Konica qe thot:"Per At' Gjergj Fishten jam gati te behem katolik"
Ai nuk e kishte ne mend te ndrronte fene, po domethenjen duhet ta kuptosh nese je ne gjendje, po perpara duhet ta dish se kush eshte Konica jone!
Sa per Europen e kam spjeguar edhe dje, po ta them edhe tani se c'faredo qe thone per ne, ata jane shkaktaret e vjeter te ketyre qe ne po vuame ne ditet e sotme!
Ju falenderoj per mirkuptimin dhe ju uroj nje fund jave te shkelqyer, si bashkombas shqiptar!
Fillimi i faqes 
Dėrguesi "Sallaku"
New Jersy

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; FunWebProducts; ZangoToolbar 4.8.3)
 30/06/2007 16:00:53
I respektuar "Geri"!
Nuk i kam ne qejf polemikat po do te them se pytjet tuaja jane retorike, pra qe nuk kerkojne pergjigje, po une do te them nja dy fjale!
Se pari me pyesnit per ata qe marrin pensione!

A nuk e di ti i nderuar se varferin ton ata po e perdorin per te arritur qellimet e tyre te ndyra shoviniste!?
Po perse ne qofte se ata e ofrojne kete ndihme nuk e japin ne nje forem tjeter po e bejne per te rekruruar njerez.!
Kjo eshte mizori.Ne nje zone te Korces me popullsi 95% shqiptare, kryesisht muslimane, para disa vitesh fitoj partia e te drejtave te njeriut qe dihet koka e saja!
Ti dhe te gjithe e dine arsyen!Vetem duke perfituar nga varferia e popullit i shkelen ne "kallo"!
Ti e quan ndihem kete!
Perse ata nuk ben a'snje perpjekje ne veri te Shqiperis!?Apo atje nuk kishin nevoje se i kishin kushtet normale!
Keto jane lojra te vjetra qe ata kan perdore dhe fatkeqsisht edhe sot ne kohet moderne vazhdojne ti perdorin!
(Vazhdon)!
Fillimi i faqes 
Dėrguesi "Sallaku"
New Jersy

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; FunWebProducts; ZangoToolbar 4.8.3)
 30/06/2007 15:44:54
"Rajmondi"!
U kuptova, dhe mire bere qe sqarove per ate qe te kerkoja.Nuk e kisha per veten time sa per dieni, po ketu ka nje brez qe kan ardhur nga Shqiperia, dhe te lindur ketu qe vertet krenohemi me ta sepse shkelqejne ne te gjitha drejtimet.
Eshte e vertet ajo qe thoshe per ata qe udheheqin keto ligat Shqiptaro-Amerikane.Existon nje hendek shume i madh ne mes nesh dhe atyre qe gjetem ketu.Ata mendojne se ne jemi aty ku ishin ata ne vitet 40-50!Po mos u bej merak se ligjet e jetes veprojne dhe si thote Migjeni-"E reja shemb te vjetren e nje jet e re ka me lulzue germadhash"!
Vertet kemi vuajtur shtypur, pa liri fjale feje etj, po ne shkoll kemi ec aq shum sa vertet habiten sa universal jane Shqiptaret e nje vendi te izoluar per 50 vjet.
Marrin vesh nga te gjitha fushet e jetes flasin disa gjuhe te huaja etj etj.., dhe ketu studentet shqiptar po fitojne bursat falas per te studjuar ne universitetet me te degjuara te botes.
Dhe per mendimin tim kjo nuk eshte pak!
Fillimi i faqes 
Dėrguesi geri
MI.USA

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 30/06/2007 14:25:23
Sallak me thuaj pak sa shqiptr.marin pension pa qene fare V.epi.ot?dhe qe punuan 40vjet ne shqipri dhe dolen pa gje?n.q.s.thua per realitetin shqiptar thuaji te gjitha sic jane te mirat dhe te keqiat. por te shikosh realitetin ne shqiperi eshte si puna eatyre filmave te viteve 30-te,me C.CAPLININ OSE FILMAVE WEST.
Fillimi i faqes 
Dėrguesi erisa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 30/06/2007 14:21:46
Miremengjesi te gjitheve ne vecanti gjithe djemve te ketij siti qe e kane bere kete faqe shume interesante me shkrimet etyre
ne vajzat ku jemi shume dembele nuk po marrim inisiative te shkruajme nje pershendetje jo me shume

Tani nje pershendetje te vecante te vecante per ty gjithje embelsira per ne fund hahah ckemi nga ti si ke kaluar cthote anglia
mu me ke pyetur si jane njerezit ketu
te them shume te mire shume te shoqerise me shume bejne per shoqerine se er vete prinderit po jo te gjithe nuk diskutohet une personalisht jam shume ekenaqur kam shume raporte te mira me te gjithe shoqerine time dhe jam e kenaqur
NE angli si eshte
Fillimi i faqes 
Dėrguesi geri
MI.USA

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 30/06/2007 14:06:06
O Sallak,kur thua se cfare ka thene Fishta per EVROPEN pse nuk thu me pare ate qe ka thene per shqiptaret?
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 02:50:38
.....dhe doja te jepja nje shembull,ketu ne new york ka mbi 200.000 organizata bamirese filantropike,keto organizata duan vetem tu thuash ,t'u kerkosh ndihme dhe ato jane gati te vijn per ndihme,C'fare ndihme thua ti?Keto organizata kane fonde monetare dhe duhan qe ti vene ne pune ,ato vene ne cdo vend te botes ku ju kerkojn ndihme te ndertojn nje shkolle,nje ujesjelles nje kend sportiv ,njehidrocentral te vogel(ndertuan ne vlore nje te tille,ne fshat),te cojne pajisje me kompiutera paksa te perdorur ne shkolla,me paisje spitalore etj etj.dhe keto organizata e kane ORIENTIMIN E TYRE DREJT QENDRAVE RURALE KRYESISHT,QE TE ZBUSIN VARFERIN,d.m.th.,po ti thone keta GOMERET (me fal per shprehjen)qe fryhen si gjela ne krye te shoqatave shqiptare ketu,keto organizata vijne ne shqiperi dhe kosove,sic thashe neper fshatra dhe ndihmojn shume se te gjitha i bejne FALAS,--Por or mik vellai kujt ti thuash keta jane --KARAGJOZET E SHQIPTARIZMES,jane sic thosh NOLI yne i madh :BEJLURCINA,....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 02:37:51
Sallaku---Kur thash qe albot e amerikes kane nivel te ulet e kisha fjalen per keta qe na udheheqin ne keto organizatat ketu ne amerike.une kam qene ne disa takime dhe i kam degjuar se cfar thone keta,si diskutojn dhe si arsyetojn per problemet e shqiperise dhe kosoves,dhe ata pa medyshje e them jane NJE TURP,ATA JANE NJE KENETE E SHQIPERISE TE VITEVE 30,atyre u ka ngelur sahati ne 1944,dhe as nuk i njohin problemet ne shqiperi dhe as marrin mundimin ti njohin,por nga ana tjeter ata jane ca INJORANTE TE PANDREQSHEM,s'dine te cojne nje fjali deri ne fund ne menyre koherente,dhe mos harro,se ketu ne USA po dite ta paraqitesh ceshtjen tende me inteligjence aq me teper kur ke dhe te drejten me vete amerikanet te perkrahin,por kur ti nuk di te besh nje prezantim te ceshtjes tende ,ti prish shume pune,dhe me e keqja ata jane REFRAKTARE,NUK PRANOJN TE RINJ NGA shqiperia dhe kosova qe ti gjallerojn organizatat shqiptare ketu ne menyre qe te jen sa me bindes ne mbrojtjen e interesave tona....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 02:12:48
...dhe duhet ta dish se ndersa Nano ja shit grekut tel.celulare per 93 milion us$,kur maqedonia qe eshte nje shtet pothuaj sa ne e ka shitur nje te treten e tel.celulare per 600 milion us$,;Tani beje krahasimin vet ti ,se cfare vjedhje i eshte bere popullit shqiptar dhe mos haro nga cmimet e telefonis cel,dhe mareveshja e interkonjekcionit Shqiperia humbet cdo vit nga 400 milion us$,kur nga ana tjeter shqiperia futet ne borxhe per nje kredi 25 milion us$ qe i jep cdo vit banka boterore boterore,kur parate ne i kemi ne shqiperi mjafton te prishet kjo kontrate me firmat greke.Mos harro se ne jemi vend i vogel dhe 400 milion us $ cdo vit esht nje shume e madhe qe sherben per shume gjera,si per te nxitur biznesin evogel ,sektorin e sherbimeve ,rit pensionet,rogat e mesusve etj etj,--Kjo shifer qe jap esht e sakte jo fantazi,dhe edhe berisha e di kete shifer por ai esht nje njeri qe ka frike,dhe une s'e kuptoj pse?Sepse greqia esht shteti me kot ne politiken e jashtme dhe s'ka pesh fare.
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 02:00:03
.....Geri ti thua qe ne shqiperi nuk kane ardhur investitore,dhe ata pake qe jane ,ti thua qe jane turq.Prap gabohesh ti or mik.Ne shqiperi shumica e investitoreve jane greke,dhe kjo eshte FATKEQESIA ME E MADHE sepse ata jane investitore qe vijne nga nje vend qe mban ne fuqi nje ligj lufte kunder shqiperise ,dhe ata s'kane asnje interese te zgjerojne biznesin tek ne ata vijne vetem per te mbledhur parate aqe vijne nga emigrantet ne shqiperi,dhe kete e bejne nepermjet bankave qe kane ne shqiperi,te cilat s'japin kredi fare dhe as nuk investojn fare,pasi dihet qe bankat private mund te krijojn edhe biznese te vetat ose te japin kredi me afate lehtesuse si ketu ne USA apo ne ne itali gjermani etj.Por grekeve nuk u behet vone shume ,kjo eshte nje arsye me shume per ti ndjekur bankat greke nga shqiperia.Ose greku ka marre telefonin celulare falas ne shqiperi,qe ja dha Nano dhe nxjerr dyfishin efitimit ne shqiperi se ne greqi,sic thote vet statistikat greke,....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 01:48:31
--dhe ne kete kontekst une te tregova ty se greket kane pasur ORGANIZATE TERRORISTE qe ka kryer krime ndaj nepunesve angleze dhe amerikane,si dhe greket si shtet vete strehonin terroriste arabe ne vendin e tyre dhe megjithate asnje nuk u thoshte gje atyre.PSE?Sepse shteti tyre vepronte dhe vepron me te gjitha menyrat per te mbrojtur cdogje greke qofte ajo dhe kriminale sic ishte Organizata 17 Nendori ne greqi.Shteti grek bente pdhe ben propagande ne cdo kohe ne cdo media te huaj qe te mburri greqine kombin e saj kulturen etj,krijon takime ,simpoziume me te huajt ku mbron dhe reklamon politiken etij ,sjell ketu ne amerike kengetaret artistet etij te shfaqin vlerat e tyre me te mira dhe ne kete menyre krjion nje AUREOLE te bukur per vendin e tij grek,pamvaresisht se brenda vendit te tij i shkel me te dyja kembet parimet me elementare te nje jete demokratike moderne si dhe mban dhe sponsorizon organizata kriminale,institucione qe propagandojne nje politike drejt luftes kunder nesh....
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi nga vlora
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 30/06/2007 01:35:56
o Geri,une nuk po them qe mediat e huaja nuk flasin keq per ne.Por une po te them qe shteti yne nuk di te beje propagande pozitive ne menyre qe krimi i ruges qe bejne elementi kriminal shqiptar te sfumohet dhe te overshadohet nga propaganda e shtetit tone ne forma nga me te ndryshmet,si me artin kulturen me takimet e ndersjellta te ministrave te rendit te vemndit tone me italine (pershembull)dhe keto te shteti yne te sponsorizoj qe te jepen ne mediat e huaja :italiane etj,sic bejne te gjitha shtetet e botes ;shteti yne duhet te sponsorizoje gazeta te huaja qe te bejne artikuj pozitive per shqiperine ose te sponsorizoje televizionet e huaja qe te bejn emisione pozitive per shqiperine .Kjo eshte nje praktike e zakonshme per te gjitha shtetet.Une kam pare se kete praktike ketu ne USA e ndjekin greket italianet ,etj ,pse ne te mos ebejme ;dhe tjetra shteti yne duhet te reagoje me force kunder atyre gazetareve te huaj qe shpifin ndaj shqiperise,dhe te hapi padi penale ,--vijon
Fillimi i faqes 
Faqja Faqja e Parė Faqja e Kaluar [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] (45) [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] Faqja Tjetėr Faqja e Fundit

PĖRSHTYPJET  ::  KUSH JEMI  ::  KONTAKTO  ::  FORUM  ::  CHAT

Albanian Network Group - 2003