Faqja Kryesore  >> Libri i Përshtypjeve
Shkruaj njė mesazh
Faqja 47/100
(mesazhet 796 - 810 nga 1500)
Faqja Faqja e Parė Faqja e Kaluar [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] (47) [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] Faqja Tjetėr Faqja e Fundit
Dėrguesi raimondi
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 28/06/2007 23:16:27
Geri,ne lidhje me pyetjen tuaj :pse shqiptaret zene nje numer te madh ne burgje etj,-Une do te pergjigjesha ty me pyetje :Ku e ke marre kete statistike,me thuaj te lutem ,Nje gje duhet te kesh parasysh Shtetin nuk e perfaqesojn krimi sporadik i njerezve te rendomte cka eshte dicka normale ne te gjitha shoqerite demokratike dhe pse esht ky lloj krimi existon dhe policia ,dhe ky lloj krimi esht CMIMI QE PAGUAJN PER PROGRESIN SHOQERITE DEMOKRATIKE,ok?Tani po te krahasojm SHQIPERINE me fqinjet qe na rrethojn persa i perket KRIMIT NE PERGJITHESI do shikosh se:flasim me rradhe:ITALIA:-Ka pasur dhe ka nje nga organizatat me kriminale ne bote :MAFIA;-Serbia:-vetem tani se fundi ka vrare te pafajshem me mijera kosovare,-femije pleqe plaka(keto qe them i kam pare nga televizioni RAI ne 1999):GREQIA:ESHTE VEND QE KA PASUR ORGANIZATE TE MIREFILLTE TERRORISTE :17 novembre,;mavis;dhe ka qene si nje safe heaven per terroristet arabe kjo qe them esht:sipas revistes anglezeREADER'S DIGEST-june1989
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi
new york

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0; .NET CLR 2.0.50727) Dėrgo Email
 28/06/2007 23:00:13
hej,Angela,une nuk them qe arvanitasit jane turke ,perkundrazi ata jane puro shqiptare,;Por eshte teoria e grekeve aty tek ju qe njehere thone :arvanitasit jane turke ,pastaj e nderojne e thone ,qe ne shqiptaret jemi turke meqenese jemi musulmane ,me kuptove cfare po them .Keto teori i nxjerin propaganda greke aty ne greqi kete doja te thosha une ,ok?.Sa per arvanitasit ata jane shqiptare si ne dhe kjo eshte cudia ,se ata jane ne numer shume te madh dhe qeveria greke nuk u ka lejuar nje shkolle te thjeshte te mesojn gjuhen shqipe,ndersa ne shqiperi esht nje fshat me minoritare grek dhe kane shkolla greke ku per nje nxenes ka nga nje mesues
Fillimi i faqes 
Dėrguesi angela athens
ATHINE

Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; el; rv:1.8.1.4) Gecko/20070515 Firefox/2.0.0.4
 28/06/2007 14:38:04
pershendes te gjithe
te pergjigjem pak tek rajmondi se lexova ato qe ka shkruar edhe me ato qe kuptova kam te ndryshoj disa gjera qe nuk jane keshtu si i thote
nuk flas mire shlip po do mendohem te jem sa me e qarte mundem.
kam bere shkolle ketu ne greqi edhe istoria ketu thohet
arvanites ketu ne greqi quhen shkiptar te lashte jo turke as nuk flasin turkisht.
ose pes gjuhet shkip thone qe eshte nga dy me te vjetrat dhe nuk eshte percaktuar kush eshte me e lashte se jan gjetur shkrime ne gjuhen iliriane ,shkip kaq te lashta se greket dhe nuk mundet te percaktohet me sogouri lashtesia e cdo gjuhe ,kush eshte me e vjetra.keto na mesonin ne shkolle.
edhe shume te tjera po do vazhdoj radhe tjeter.
tani po do dhe shkrime me jep 48 ore edhe do ti kesh me numra me vende edhe me shkrime
Fillimi i faqes 
Dėrguesi erisa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 28/06/2007 13:47:21
MIremengjesi te gjitheve

GERI nuk kam ide te pergjigjem pyetjes tende ndoshta RAJMOndi
mireseerdhet ne kete faqe te dy

TAni nje pershendetje te vecante per ty si ke kaluar ckemi nga ti ku je qe nuk ke shkruar
JU puth te gjitheve kalofshi sa me bukur nje dite te shkelqyer per ju
Fillimi i faqes 
Dėrguesi Geri nga tirana
michigan.USA

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 28/06/2007 06:44:21
pra ne vazhdim desha te thosha se ti o i dashur Rajmond dukesh se je mare shume me historine,prejardhjen etj.kjo tregon interesimin tend serioz dhe ato qe thua me sa di dhe une jam dakord me ty.C'fare kane shkru klasiket dihet qe duhen mare ne konsiderate;por cuditem .mefaktin qe evropa po shkon drejt bashkimit dhe ne vazhdojme e themi;ne ca burimi ka pi uje per here te fundit Skenderbeu.Une vete e dua SHqiprine dhe e ndjej mungesen esaj;me mungon jala;borshi qeparoja;radhima;velipoja;syri ikalter ku kam fjetur dite me radhe nen gurgull.e ujit dhe nen zhurmen e troftes se eger;mali idajtit etj.tani sa here qe shkoj ne shqipri aq enigmatike me duket.Sa per greket nuk e di si jane acaruar kaq shume s;d;mos kohet efundit;por do te be ja nje pytje perse shqiptaret zene nje numer te konsiderushem ne burgjet evropiane apo me tej per delinkuence/?
Fillimi i faqes 
Dėrguesi Geri nga tirana
michigan-USA.

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)
 28/06/2007 05:34:15
Une;nuk kam ndonje simpati per greket dhe nuk kam qene ndonjehere ne greqi;por kam njerez te mi qe jetojne atje dhe bejne nje jete shume normale.Sapo lexova mesazhin e Rajmondit dhe me thene te drejten thashe ;pse oe ke kap kaq keq me greket,atje jetojne rreth 700.mije shqiptar arvanitas apo jo arvanitas;mysliman apo ortodoks apo katolik apo ku e di une se cfare dhe jane shume me mire se sa ata qe jetojne ne shqiprine tone teku dhe nje cope katundi si fshati Starove me nuk e di se sabanore doli jashte kontrollit dhe beri skandal nderkombetar tamam ne momentin kur shqipria jone ka nevoje me shume se kure te tregoje se edhe ne dime te perdorim llogjiken dhe arsyen;gje e cila deri tani nuk ekziston,dhe per te mare kutite e votimit te fshatit u derguan forcat e ushtrise;d.m.th.arvanitasit qe jetojne ne tokat e tyre qe dashur pa dashur i kap kufiri grek;jane shume me fat se sa ata qe dashur pa dashur jetojne ne shqipri;pra;vijon...
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi -nga vlora
new york,usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) Dėrgo Email
 27/06/2007 18:46:04
...DHE DIHET QE KUNDERSHTARI YNE KRYESOR NE HISTORI ESHT GREQIA;Tani keta studjusit tane duhet patjeter,patjeter te sensibilizojn opinionin e huaj se si ka mundesi qe ne greqi ka 4 milion arvanitas qe flasin shqip njelloj si ne ;kjo esht pika me e dobet e grekeve dhe ata(greket)s'dine si ta justifikojn kete fakt sepse ky fakt esht dhene nga ish-kryetari i arvanitasve ARISTIDH KOLA,--ky fakt flet me shume se cdo gje tjeter dhe tek ky fakt duhet te punojn studiuesit tane .si shpjegohet nje popullsi kaq e madhe shqipfolese ne greqi,KJO POPULLSI ESHTE KYCI I GJITHE HISTORISE SE LASHTESISE ndaj ketu duhet vene theksi i perpjekjeve tona >Se po te degjosh greket justifikimi i tyre per kete popullsi esht qesharak,greket thone qe arvanitasit jane turq ,qe gjuha e tyre esht turke ,;kjo ska kuptim fare.pasi gjuha turke eshte nje familje tjeter krahasuar me shqipen .Disa studiues greke thone qe arvanitasit flasin gjuhen e dorianeve dhe jane doriane,por ata thone qe arvanitasit s'jane shqiptare
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimondi -nga vlora
new york,usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) Dėrgo Email
 27/06/2007 18:33:02
degjo o tani;Qellimin e kam ketu:kur flasim per historine e lashtesise duhet te kemi parasysh se :kemi kundershtare shume te ligj dhe dinake dhe qe kane njefare emri ne histori ,ndaj kur ne paraqesim tezat tona per origjinen tone te lashte ne duhet te jemi shume bindes ti paraqesim faktet sa me mire dhe ne menyre sa me bindese (dhe fakte ka plot)dhe te kopsitura mire,NE MENYRE QE ATA TE HUAJ QE JANE POTHUAJ ASNJEANES TI BEJME PER VETE ME TEZEN TONE QE PARAQESIM ,dhe jo te bejme nje histori te pergjithshme ku nxjerim konkluzionin sic e duam vete dhe pa e argumentuar ate me fakte konkrete nga historia e lashtesise ,sepse duke folur ne kete menyre si kjo historia ketu qe kane bere keta zoterinjte ne bejme AUTOGOL,DHE BEJME ME SHUME DEM ,SEPSE TE HUAJT QE E LEXOJN KANE NJOHURI TE PERCAKTUAR PAK A SHUME PER HISTORINE NE PERGJITHESI DHE NE DUHET TE NXJERRIM FAKTE TE REJA --QE EXISTOJN--QE TI BEJME STUDIUSIT E HUAJ TE MENDOHEM MIRE PER MENDIMIN E TYRE NDAJ LASHTESISE SE HISTORISE.......
Fillimi i faqes 
Dėrguesi tani
londer

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)
 27/06/2007 02:27:46
pershenetje te gjithve shpresoj te jeni mir e tja kaloni mir te gjith

me fal rajmonda nga vlora po ku e ke cellimin e muhabetit apo te shkrimeve te tua e vshtir esht per mua tete kuptoj pak shkoll kam e shum koh ce jam larguar nga shqiperija,por me ato ce me vin ne medje una di ge jemi nje rrac e lasht ne vise ce cuhen iliet edhe romaket ce i cuajten grek nuk e di ndoshta gabohem..
po te lutem ku e ke cellimin ti se spo te kuptoj dot nese ti mundesh teme tregosh
nje cik mete cart se ku eke cellimin
Fillimi i faqes 
Dėrguesi erisa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)
 26/06/2007 23:56:12
Mirem,brema te gjitheve ju uroj nje mbremje sa me qete per ju
tani pershendes
Fillimi i faqes 
Dėrguesi RAIMOND ,nga vlora
new york,usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) Dėrgo Email
 26/06/2007 23:07:56
.Ne fund doja te thosha se kaq sa kam lexuar (lexova vetem pellazget dhe iliret)kjo histori e juaja -me vjen keq ta them- eshte shume sempliste .dhe pershkrohet nga nje nivel shume i ulet i njohurive per lashtesine dhe tregon se ai qe e ka hartuar ka njohuri shume te ceketa per lashtesine.Eshte interesante se po ta lexosh me kujdes herodotin dhe sidomos APPIANIN cdogje flet ne favor te shqiptareve, dhe APPIANI jep dicka teper interesante per shkrimin e ilireve .Pra kur merni dicka persiper duhet te jeni serioze sepse kundershtaret tane jane shume te pregatitur dhe dinake,dhe kjo lloj historie qe keni bere ju esht per konsum per mediokrit ,sic jane keta qe kemi ne krye ne cdo fushe te jetes , por ne albot nuk jemi te gjithe keshtu or miq,so lexoni pak me shume,se materiale ka plot dhe keto 17 vjet kemi pare vetem vepra medikre qe na fyejne intelektin,Ne fund doja tu jap nje shembull nga herodoti;ai thot se AKILI e ka pasur emrin e vertet ASPETOS SIPAS VENDASVE, ( kuriozitet)
Fillimi i faqes 
Dėrguesi RAIMOND
new york,usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) Dėrgo Email
 26/06/2007 22:49:29
edhe dicka tjeter,per ILIRET ,SA PER TEZEN QE THUHET SE ATA KANE ARDHUR NGA KAUKAZI,--kjo nuk esht gje e keqe sepse sipas bibles popullsite e bardha kane ardhur nga kaukazi dhe ketu ne usa kur thone se cfare race je?Ata qe jane raca e bardhe pergjigjen:-white caucasian;dhe kjo esht e zakonshme ketu ,sepse i referohen bibles per racat .Por problemi esht kur kane ardhur iliret ne ballkan.dhe prap per kete BIBLA na ndihmon ne ,sepse ne bible kur flitet per racat pas permbytjes iliret perfaqsohen me dardanet ,kjo do te thote se iliret kane ardhur ne ballkan te pakten 10 mije vjet para krishtit sic pretendohet te kete ndodhur permbytja e madhe,kete fakt e keni ne librin e etimologjise se termave fetare,dhe ky esht fakt qe ne mund ta perdorim dhe asnje smund ta kundershtoje dhe eshte teper interesante sepse ne bible thuhet qe greket perfaqsohen nga JONIANET; jonianet S' flisnin greqisht ne ate kohe super te larget
Fillimi i faqes 
Dėrguesi raimond
new york,usa

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) Dėrgo Email
 26/06/2007 22:36:22
studimi i juaj ne lidhje me Pellazget,helenet dhe iliret esht shume i percipte.Herodoti thot se helenet ishin nje dege e pellazgeve dhe vendbanimi i tyre ishte diku ne veri te greqise.ata ishin nje tribe shume i vogel dhe sipas Herodotit flisnin greqisht qe ne fillim .por kjo tregon dhe mosperputhjen sepse ata ishin nje dege e vogel e pellazgeve dhe pellazget nuk flisnin greqisht :_kete fakt ju duhet ta diskutonit dhe jo te thoni se hellenet erdhen me vone etj .cka nuk eshte e vertete fare,ju nuk keni folur fare per shume fise qe mbahen si greke por qe nuk flisnin greqisht si psh JONIANET,(HERODOTI thot per ta qe nuk flisnin greqisht ),ose dorianet po ashtu nuk flisnin greqisht dhe erdhen nga veriu,diku aty nga kosova , sipas enciklopedis amerikane,se keto dy fise jane me shume rendesi te diskutohen spse perderisa nuk flisnin greqisht ,cila ka qene gjuha e tyre,dhe po ti shtosh ketij fakti se ne greqi tani jetojne 4 milion azrvanitas (sipas ARISTIDH KOLA)
Fillimi i faqes 
Dėrguesi tani
londer

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)
 26/06/2007 18:52:03
pershendetje o bit e shqipes
e ne vecanti ty erisa

o flutro pllum permbi hava se kurbecari po rrin tu ca
se semra e ti me lot po can o per vendlindjen ce e ka lan
se kerkush me mir nuk po e ban vec njashtu jan tu elan,
fluturo o pllum me kraht te let se zemra ime mor flak asht djeg
fluturo pllum ne er ene shi
hajt fluturo permbi shqipni
fluturo ti o pllum i bardh
enal tajap edhe nji selam
o memacu deri ne mahall
se gogja koh ne shpi sjam kan
o meka marr malli per bab dhe nan
o meka marr malli per vllazni e shocni
o unsot po du me u pi me kalu pak merzi
,,te dhimshme keto vargje,,o vellezerit e mi


e ndersa jeta ime esht njesoj sikur kenga ce kendojn grupi elita 5 titulli sinfonija e detit ju pershendes tegjithve ,
ja kalofshi same gezuar
Fillimi i faqes 
Dėrguesi ELTONI
MILANO

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)
 26/06/2007 13:49:37
JU PERSHENDES TE GJITHVE ME KENGEN TE HERRAS TE ANILA MIMANIT KALONI SA ME MIRE O ERISA TE KUPTOVA BYEEEEEE
Fillimi i faqes 
Faqja Faqja e Parė Faqja e Kaluar [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] (47) [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] Faqja Tjetėr Faqja e Fundit

PĖRSHTYPJET  ::  KUSH JEMI  ::  KONTAKTO  ::  FORUM  ::  CHAT

Albanian Network Group - 2003