U krijua 08 Mars 1998 me qėllim qė tė pėrhape kulturėn shqiptare, te nxisė studime dhe shkėmbime kulturore nėpėrmjet aktiviteteve tė ndryshme, tė ndihmojė njohjen dhe bashkepunimin midis shqiptarėve, tė koordinojė veprimet e tė gjithė shqiptarėve pėr tė mbrojtur sa mė mirė interesat e tyre duke u bėrė njė bashkėbiseduese serioze me tė gjitha istitucionet dhe shoqatat homologe nė Padova. Ėshtė e shkruar nė rregistrin bashkiak n. 809.

 

Keshilli Drejtues i Shoqates Ju ofron disa informacione mbi Statutin dhe organigramen e saj.

 

DISA NGA AKTIVITETET

 

·        Ka organizuar ēdo vit Festen e Pavarėsisė me bufe muzikė e kėngė.

·        “Questione albanese, atteggiamento delle grandi potenze”  Prof. Romeo Gurakuqi

·        Koncerte vokale e instrumentale gjithashtu edhe disa mostra pikture.

·        Albania – “Il ruolo degli intellettuali per un rinnovamento culturale”

(Relator Prof. Aurel Plasari)

·        Albania “Non solo kanun e paese delle aquile”

(Rel. Prof.ssa Lucia Nadin; Intr. Prof. Gian Battista Pellegrini)

·        Spektakel me humor dhe kenge. Moren pjese kengetari Redon Makashi, humoristet Met Bega dhe Marjana Kondi. Mori pjese dhe baritoni Gezim Myshketa.

 

Deshirojme te informojme te gjithe bashkatdhetaret qe duan te rregjistrohen ne Universitetin e Padoves te vizitojne linkun: informacion

 

Associazione Della Comunitą Albanese di Padova e Provincia

C/O Parrocchia Della Nativitą                                        

Via Bronzetti, 10

35138 Padova

email: associaz.albanese@libero.it